Uroczystości zakończenia roku szkolnego
Czas rozwinąć skrzydła - takie motto towarzyszyło uczniom podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w piątek 21 czerwca br. Zanim uczniowie otrzymali od wychowawców świadectwa i wybiegli ze szkoły, spotkali się w sali gimnastycznej. Były trzy takie spotkania.
O godzinie 9:00 spotkały się klasy I-III, potem klasy IV–VII i jako ostatnie, kończące szkołę klasy VIII. Uroczystości uświetnił sztandar szkoły, były krótkie programy artystyczne klas trzecich i siódmych, wystąpiła grupa baletowa i chór szkolny. Tu trzeba wspomnieć, że chór wystąpił po raz ostatni pod dyrekcją pani Alicji Mackiewicz -Czerwiec, która kończy pracę w naszej szkole. Po części artystycznej głos zabierała pani dyrektor Elżbieta Panufnik – Buczek, która w krótkich przemówieniach podsumowała mijający rok szkolny. Rozdanych zostało wiele dyplomów i nagród za udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Poznaliśmy uczniów wpisanych do Złotej Księgi naszej szkoły.
Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji szkoły udanego wakacyjnego wypoczynku. Bądźcie bezpieczni! Do zobaczenia we wrześniu😊
2
III Ogólnopolski Zlot Szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
W dniach 10 i 11 czerwca 2024 roku w Winnej Górze odbył się III Ogólnopolski Zlot Szkół im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W wydarzeniu wzięło udział 17 z 24 szkół, które mają za patrona gen. J.H.Dąbrowskiego. Przedstawicielami naszej szkoły byli uczniowie klas 6B i 6D pod opieką pani Moniki Jopek, Renaty Grzebiennik-Pronobis, Bernadetty Wlazło, Anny Skuzy. Uczniowie mogli zobaczyć miejsce, w którym ostatnie lata swojego życia spędził generał Jan Henryk Dąbrowski tj. zespół parkowo pałacowy. Organizatorzy zlotu zapewnili uczestnikom wiele atrakcji m.in.: pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawę poświęconą Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, naukę strzelania z łuku, przejazd zaprzęgami konnymi, karmienie alpak, naukę oraz wspólne zatańczenie poloneza, obsługą broni z epoki, przymierzanie strojów z epoki, robienie makijażu z wykorzystaniem kosmetyków z epoki, grę w bule, zwiedzanie posiadłości przy pomocy okularów VR. Na uczestników czekało również ognisko i wspólne jedzenie kiełbasek oraz nocowanie w namiotach. Wyjazd niewątpliwe zaliczamy to godnych powtórzenia oraz zapamiętania.
Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją.
21
Porządki w szkolnym ogrodzie
Skoro wiosna w pełni, nadeszła pora na porządki w szkolnym ogrodzie. Uczniowie klas 4b i 4d wysprzątali skrzynie ogrodowe po okresie jesienno-zimowym, zrobili nowe nasadzenia i wysiali nowe nasiona. Do końca roku szkolnego będą dbać o swoje grządki. Czas spędzony w ogrodzie wypełniony był pracą, nauką i przede wszystkim dobrą zabawą.
Spotkanie autorskie z Panią Jolantą Kobielą – Gurgul
W dniach 18 i 19 kwietnia 2024r. odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie z Panią Jolantą Kobielą – Gurgul, historykiem sztuki, pisarką, autorką bajek dla dzieci. Spotkanie zorganizowane zostało w bibliotece szkolnej dla uczniów klas III. Pisarka z entuzjazmem opowiadała o swojej pasji pisania, wzbudzając w młodych słuchaczach chęć tworzenia własnych historii. Dzieci wysłuchały fragmentów bajek oraz mogły obejrzeć oryginały ilustracji z prezentowanych książek, wykonanych różnymi technikami przez artystów plastyków. Spotkanie zakończyło się sesją autografów. Było wspaniałą okazją do odkrywania radości płynącej z czytania i z pewnością zapadnie wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci.
1
Sukces naszych siatkarek
Nasza drużyna, złożona z utalentowanych uczennic klasy sportowej, wzięła udział w turnieju siatkówki Kinder Cup 20224, prezentując niezwykłe umiejętności i ducha sportowej rywalizacji. Dziewczyny w każdym spotkaniu walczyły z niesamowitym zaangażowaniem i determinacją, dążąc do zwycięstwa. Ich wysiłek i poświęcenie na parkiecie były widoczne dla wszystkich - z każdą zagrywką, blokiem i atakiem udowadniały, że sport to ich pasja, a ambicja i ciężka praca mogą pokonać nawet najtrudniejsze wyzwania.
Kiermasz
W dniu 17 marca 2024 roku w godz. 9.00 – 13.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 53 w Krakowie odbył się Kiermasz wiosenno-świąteczny, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont boiska szkolnego.
Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
W trakcie kiermaszu można było zobaczyć i usłyszeć szkolny chór i grupę baletową, które zaprezentowały część artystyczną. Odbyły się również pokazy sportowe - między innymi został rozegrany mecz siatkówki. Można było też podziwiać umiejętności rolkarzy i wziąć udział w grze w szachy oraz podszlifować znajomość języka angielskiego. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Bardzo chętnie odwiedzana była równie fotobudka i kawiarenka, w której można było napić się pysznej kawy. To nie koniec atrakcji, ponieważ część artystyczną uświetnił Teatr Kamishibai, a część sportową dopełniła salsa i tabata. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również pokazowa lekcja chemii.
Podczas kiermaszu sprzedawano też wytwory pracy - głównie artykuły wykonane własnoręcznie przez uczniów, rodziców i bliskich oraz nauczycieli, m.in.: rękodzieło - dekoracje i ozdoby świąteczne, kartki, a także wyroby cukiernicze (ciastka, ciasteczka i inne) oraz proste wyroby spożywcze. Sprzedawano również kwiat i rośliny, więc miłośnicy zielonych parapetów i ogrodów również mogli znaleźć coś dla siebie. Uczniowie bardzo chętnie pomagali w sprzedaży.
Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz darczyńcom, którzy pomagali w organizacji i wsparli rzeczowo lub materialnie kiermasz.
Dziękujemy pracownikom szkoły - zarówno nauczycielom, jak i obsłudze - za pomoc w realizacji festynu. Państwa pomysłowość i wsparcie oraz ciężka praca pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie imprezy.
Szczególne podziękowania kierujemy do radnego Pana Piotra Rusockiego i Rady Dzielnicy 8 Dębniki za przekazanie fantów na loterię oraz wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu środków na remont boiska szkolnego.
Z radością informujemy, że zebrana kwota wynosi 30.143,75 zł - gratulacje dla wszystkich!
Pokazy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
- "Cały czas poruszamy się w mieszaninie, której nie widać, która przez nas przepływa, porusza się, może przybierać kształt, a nawet niszczyć duże obiekty. A skoro jest mieszaniną, to znaczy, że składa się z kilku rzeczy. I nie są to tylko gazy. Co takiego wisi w powietrzu, skąd się bierze i jaki ma wpływ na nas i na nasze otoczenie?"Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie klas 3-6 podczas pokazów edukacyjnych "Coś wisi w powietrzu" zorganizowanych przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.Było trochę dymu, niewielkie wybuchy i dużo dobrej zabawy połączonej z nauką. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób powstaje smog oraz jak można uzyskać efekt silnika odrzutowego przy pomocy substancji znajdujących się w domu.6
Obchody Święta Niepodległości
Co roku, 11 listopada, obchodzimy rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym roku nasza szkoła uczciła ten dzień uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas trzecich oraz audycją radiową poprowadzoną przez uczniów klas czwartych. Obchody odbyły się w przeddzień święta - w piątek 10 listopada.
Podczas akademii przygotowanej przez wychowawców i uczniów klas trzecich zaprezentował się chór szkolny, swój debiut miał również szkolny zespół baletowy.
Po akademii, z głośników szkolnego radiowęzła popłynęły dźwięki pieśni patriotycznych, a uczniowie klas czwartych przybliżyli historię drogi Polski ku niepodległości. Była to pierwsza w historii naszej szkoły audycja radiowa poprowadzona na żywo. O godzinie 11.11. cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu.
1