Laboratoria Przyszłości
Czy klocki mogą wzbudzić kreatywność, kształtować umiejętność współpracy, zainteresować nowoczesną technologią...? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań można znaleźć podczas zajęć realizowanych z wykorzystaniem klocków Lego, które szkoła pozyskała w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
LEGO Education Spike Prime Set to łatwy w użyciu sprzęt i intuicyjne programowanie metodą „przeciągnij i upuść” w języku opartym na Scratch. System ten przez zabawę uczy krytycznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów, nie pozwalając uczniom nudzić się nawet przez chwilę, bez względu na stopień ich zaawansowania.
3
Tajemnice ciała człowieka
Ludzki organizm to prawdziwie zagadkowa konstrukcja. Każdy jego element odgrywa konkretną rolę i jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania całości. Tajemnice budowy naszego organizmu odkrywali na lekcjach przyrody uczniowie klas 4a, 4b i 4d.
Omawiając budowę układu szkieletowego uczniowie wykonali model 3D korzystając z długopisów, jak to w szkole😊, ale tym razem 3D, które są w wyposażeniu szkolnego Laboratorium Przyszłości.
Patroni 2023 roku
- Uczennice klasy 7c korzystając z długopisów 3D zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości,przygotowały elementy ściennej dekoracji, poświęconej Patronom 2023 Roku. Na gazetce znalazły się rysunki przedmiotów, które kojarzą się z daną postacią oraz autografy przedstawionych osób wykonane przez dziewczyny z wyjątkową cierpliwością i starannością. Wspaniałe efekty pracy uczennic mogą teraz obejrzeć wszyscy odwiedzający szkolną bibliotekę.
LEKCJA INFORMATYKI Z LEGO SPIKE PRIME
- W ramach projektu Laboratoria Przyszłości klasa 4d podczas zajęć informatycznych wzięła udział w warsztatach z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego Spike Prime. Uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły, które samodzielnie składały robota, według instrukcji wyświetlonej na monitorze komputera. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, ćwicząc umiejętność współpracy i logicznego myślenia. Czwartoklasistom udało się zbudować: skoczka, trenera, nosorożca, tancerza, psa Kiki i synoptyka. Najwięcej radości było na końcu, gdy zabawki udało się wprawić w ruch. Lekcja bardzo podobała się uczniom i z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.4
Kreatywne zajęcia z klockami LEGO EDUCATION SPIKE ESSENTIAL
W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie z klasy 1 d oraz 3 b wykazali się wielką
kreatywnością podczas zajęć z robotyki z użyciem KLOCKÓW LEGO SPIKE ESSENTIAL.
W tajniki programowania wprowadził uczniów Pan Jan Biela- Abreu- za co serdecznie
dziękujemy. Dzięki cennym wskazówkom udało się uczniom zbudować i zaprogramować
kolejkę górską, koło młyńskie, a nawet zagrać w minigolfa.3
Zajęcia w klasie 1d
Na zajęciach wykorzystano podstawowe wyposażenie warsztatu ucznia w tej inicjatywie edukacyjnej, a mianowicie klocki Lego. Pakiet klocków Lego dopasowany był pod kątem wieku dzieci i ich umiejętności. W trakcie zajęć lekcyjnych do tworzenia budowli, postaci lub zwierząt, dzieci korzystały z pomocy instrukcji zawartej w pakiecie lub realizowały indywidualne pomysły z wyobraźni. Również podczas warsztatów uczestnicy uczyli się zgodnie współpracować ze sobą tworząc także projekt pojazdu zbudowanego w ramach grupy. Jednocześnie w trakcie zajęć uczniowie usprawniali motorykę małą. Zajęcia w ramach Projektu „Laboratoria przyszłości” przebiegły z uśmiechem na ustach oraz z wielkim zaangażowaniem uczniów w wykonywane dzieło.
W ramach Indywidualnej ścieżki kształcenia odbyły się zajęcia wspomagające naukę czytania i pisania z wykorzystaniem długopisów 3D. Zajęcia były możliwe do zrealizowania w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
3
Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które od 30 czerwca 2022 roku mają wszystkie szkoły podstawowe w programie) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który rozwija kompetencje i talenty uczniów, każdego dnia uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.